Sunday, August 31, 2014

Ormiańska cząstka polskiego Lipkowa

Miasteczko Lipków w Polsce jakiś czas temu było słynną wytwórnią pasów szlacheckich na wielką skalę, a liczba zatrudnionych pracowników w 1973 r. sięgała kilkuset osób. 

Założycielem tej manufaktury pasów kontuszowych był Ormianin Jakub Paschalis Jakubowicz, który przybył do Polski z Tokatlu w Anatolii. Był kupcem, przedsiębiorcą. Około 1788 roku Jakub Paschalis założył pierwszą manufakturę w Warszawie. 

Początkowo wszedł w spółkę z dostawcą z Francji, gdzie na jego zlecenie produkowano pasy według przesyłanych z Polski wzorów i próbek. Ale za jakiś czas, niezadowolony z jakości pasów produkowanych we Francji zerwał współpracę i w 1790 roku założył manufakturę w Lipkowie pod Warszawą, w majątku kupionym od marszałka wielkiego koronnego Michała Mniszcha.

Jakub Paschalis sygnował swoje pasy literami P.J., imieniem Paschalis lub barankiem z chorągiewką i literami P.I. W 1791 roku manufakturę zwiedził król Stanisław August Poniatowski, który w tym samym roku za pomnożenie pożytecznych rękodzieł, wysokie walory artystyczne produkcji oraz szkolenie fachowych pracowników i majstrów tkackich nobilitował Jakuba Paschalisa. Przyjął on nazwisko Jakubowicz, herb Jakubowicz, odmianę herbu Junosza, z wyobrażającym Baranka Paschalnego z chorągiewką. Pasy kontuszowe były produkowane w manufakturze lipkowskiej do 1794 roku, kiedy zaprzestała ona działalności z powodu zmiany mody.


Żoną Jakuba Paschalisa od 1776 roku była Ormianka Marianna z Muradowiczów, z którą miał pięcioro dzieci. Zmarł między 5 czerwca 1816 roku a 21 sierpnia 1817 roku.

źrodło: www.babice.waw.pl 


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

0 comments:

Post a Comment