Thursday, November 27, 2014

Ormiańskie chaczkary... w Polsce

Zacznijmy chyba od tego, czym jest chaczkar. 

Jest to kamień krzyżowy (z języka ormiańskiego խաչ /chacz - krzyż/ + քար /kar - kamień/), symbolizujący odkupienie Chrystusa. Jest to kamienna płyta wotywna upamiętniająca szczególne wydarzenia.  Głównym elementem chaczkaru jest krzyż. Materiał, z którego wykonane są chaczkary, to przeważnie tuf wulkaniczny, najbardziej popularny i - można rzec - wszechobecny w Armenii materiał budowlany.Kiedyś Ormianie, zamiast ikony, nawet modlili się do chaczkaru.

Ormiańskie chaczkary można znaleźć na całym świecie, a szczególnie tam, gdzie mieszka dużo Ormian. 

Polska nie jest wyjątkiem, a więc tutaj też możemy zobaczyć chaczkary Ormiańskie, a szczególnie w Warszawie, Krakowie, Olsztynie, Elblągu, Wrocławiu i Gdańsku. 


Warszawa: W Warszawie chaczkar ormiański zobaczymy na Sadybie, u zbiegu ul. Powsińskiej i Okrężnej, w skwerze ormiańskim. Pomnik odsłonięto w 2013 roku, a chaczkar ten jest darem Armenii do Polski. 




Chaczkar w Warszawie (źródło: www. mojawaw.blogspot.com)
Kraków: Chaczkar w Krakowie znajduję się dzielnicy I Stare Miasto, przy ul. Kopernika 9 obok kościoła św. Mikołaja, a jest on poświęcony ormiańskim ofiarom XX-wiecznych wojen i rzezi: ludobójstwa dokonanego na Ormianach w Turcji w 1915 roku, Polakom i Ormianom zamordowanym przez ukraińskich nacjonalistów z UPA w dniach 19-21 kwietnia 1944 r. w Kutach oraz innych miejscowościach kresowych, a także księżom ormiańskim prześladowanym w ZSRR. Chaczkar został odsłonięty 2004 roku w przededniu 89. rocznicy ludobójstwa Ormian. 

Olsztyn: Krzyż kamienny w Olsztynie został odsłonięty w 2012 roku. Waży on 4 tony, a Jego treść nawiązuje do wszechobecności Boga na świecie i wierności Armenii chrześcijaństwu.



Chaczkar w Elblągu

Elbląg: 
Chaczkar w Elblągu został odsłonięty w 2005 roku i upamiętnia rocznicę 1600-lecia istnienia ormiańskiego alfabetu, 90 rocznicę Ludobójstwa Ormian dokonanego w Turcji, a także symbolizuje przyjaźń pomiędzy Polakami i Ormianami, która istnieje od wielu wieków. 

Wrocław: We Wrocławiu krzyż kamienny został odsłonięty w ramach obchodów II Dni Ormiańskich w 2012 roku. A można go zobaczyć na ul. Janickiego, tuż obok klasztoru dominikanów przy placu Dominikańskim. 

Gdańsk: Chaczkar w Gdańśku, znajdujący się  przy kosciele Św. Piotra i Pawła   jest darem ormiańskiej fundacji zasobów ludzkich "Piunik" jako znak wielowiekowej przyjaźni Ormian i Polaków Erywań - Gdańsk 2009. Został on odsłonięty i poświęcony w 2009 roku. 








Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

0 comments:

Post a Comment